Skip to content

544 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block4704
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,033
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
27%
Improvement Value:$85,400
73%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+0.7%
2024$3,694+5.0%
2023$3,519+2.9%
2022$3,419+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957