Skip to content

635 Chestnut TerVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jun 23, 1986

Property Information

Block4707
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,644
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
16%
Improvement Value:$180,700
84%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+0.7%
2024$6,769+5.0%
2023$6,448+2.9%
2022$6,264+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1608, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1974