Skip to content

521 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block3909
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-O
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,492
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
16%
Improvement Value:$109,800
84%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+0.7%
2024$4,140+5.0%
2023$3,944+2.9%
2022$3,831+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 4195, Page 8403Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$172,252
DeedBook 4004, Page 5123

Property Built

Built

Year Built: 1967