Skip to content

1118 Chimes TerVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block4709
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,104
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
23%
Improvement Value:$109,500
77%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,505+0.7%
2024$4,476+5.0%
2023$4,263+2.9%
2022$4,142+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2204, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1990