Skip to content

794 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1981

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 17, 2002

Property Information

Block4912
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,058
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
20%
Improvement Value:$101,300
80%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,778+0.7%
2024$3,751+5.3%
2023$3,561+3.2%
2022$3,453+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2594, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1981