Skip to content

613 E Crescent DrVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block4709
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,524
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
18%
Improvement Value:$129,700
82%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+0.7%
2024$5,029+5.0%
2023$4,791+2.9%
2022$4,654-16.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,524DeedBook 4184, Page 2692

Property Built

Built

Year Built: 1969