Skip to content

1611 Manchester DrVineland, NJ 08360

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block4711
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
17%
Improvement Value:$53,300
83%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+0.7%
2024$3,802+5.3%
2023$3,610+3.1%
2022$3,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 4171, Page 8988Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook 1255, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1972