Skip to content

1602 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block4711
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
22%
Improvement Value:$109,100
78%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+0.7%
2024$4,425+5.0%
2023$4,215+2.9%
2022$4,095+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$27,000
Sq Ft1,422DeedBook 4239, Page 3005Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1264, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1973