Skip to content

1616 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1973
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$225,900
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block4711
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionO-1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$97,900
77%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,069+0.7%
2024$4,042+5.0%
2023$3,851+2.9%
2022$3,741+1.4%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-001587-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$225,900
Sq Ft1,422DeedBook 4227, Page 7027Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$142,348

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 4135, Page 8299Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4043, Page 4727

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1543, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1973