Skip to content

1808 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Aug 19, 1983

Property Information

Block4711
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,470
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
18%
Improvement Value:$132,000
82%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+2.9%
2022$4,712+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1475, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1974