Skip to content

315 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block4808
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,502
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
22%
Improvement Value:$123,100
78%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+0.7%
2024$4,991+5.0%
2023$4,755+2.9%
2022$4,619+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951