Skip to content

606 Bellair AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block4915
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F--2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,459
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
16%
Improvement Value:$138,400
84%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+0.7%
2024$5,209+5.0%
2023$4,962+2.9%
2022$4,821+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2848, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1952