Skip to content

239 Luciano AveVineland, NJ 08360

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block4809
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,184
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
82%
Improvement Value:$7,600
18%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,340+0.6%
2024$1,332+5.0%
2023$1,268+2.9%
2022$1,232+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 1958, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1992