Skip to content

742 W Earl DrVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block4801
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,184
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
19%
Improvement Value:$123,800
81%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+0.7%
2024$4,808+5.0%
2023$4,580+2.9%
2022$4,449+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 4069, Page 78

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1250, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1962