Skip to content

176 Axtell AveVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2050

Property Information

Block4810
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,286
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
24%
Improvement Value:$109,400
76%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,610+0.7%
2024$4,580+18.6%
2023$3,863+3.3%
2022$3,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 710, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1962