Skip to content

198 Axtell AveVineland, NJ 08360

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$259,700
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block4810
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage956
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
23%
Improvement Value:$101,600
77%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,206+0.7%
2024$4,178+5.0%
2023$3,980+2.9%
2022$3,867+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$259,700
Sq Ft956DeedBook 4279, Page 4720Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 2377, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1957