Skip to content

85 Axtell AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Oct 2, 2015

Property Information

Block4811
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$147,500
83%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+0.7%
2024$5,611+5.0%
2023$5,345+2.9%
2022$5,193+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4135, Page 1727Recorded11/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951