Skip to content

345 Axtell AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block4811
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,118
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
21%
Improvement Value:$110,700
79%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.7%
2024$4,431+5.0%
2023$4,221+2.9%
2022$4,101+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2561, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1963