Skip to content

120 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2052

Property Information

Block4811
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,152
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
24%
Improvement Value:$94,100
76%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,676+0.7%
2024$3,650+5.3%
2023$3,465+3.2%
2022$3,359+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 771, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1954