Skip to content

290 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 25, 1994

Property Information

Block4811
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,118
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
19%
Improvement Value:$126,500
81%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+0.7%
2024$4,937+5.0%
2023$4,703+2.9%
2022$4,569+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2055, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1964