Skip to content

1240 Rosalie LnVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Apr 5, 1990

Property Information

Block4812
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,466
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
12%
Improvement Value:$249,500
88%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770-2.1%
2024$8,961+5.0%
2023$8,536+2.9%
2022$8,292+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1839, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1990