Skip to content

501 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 11, 2001

Property Information

Block4813
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage971
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
30%
Improvement Value:$82,100
70%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+0.7%
2024$3,710+5.0%
2023$3,534+2.9%
2022$3,433+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2565, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1940