Skip to content

802 Washington AveVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block4904
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,453
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
19%
Improvement Value:$126,200
81%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+0.7%
2024$4,934+5.0%
2023$4,700+2.9%
2022$4,566+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,453DeedBook 4217, Page 6082Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2803, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1937