Skip to content

744 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1939

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block4915
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,436
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
23%
Improvement Value:$88,700
77%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,662+0.7%
2024$3,637+5.0%
2023$3,465+2.9%
2022$3,366+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4088, Page 2943

Property Sale

Sale
$79,275
DeedBook 4079, Page 6951

Property Built

Built

Year Built: 1939