Skip to content

800 Washington AveVineland, NJ 08360

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block4904
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage988
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
24%
Improvement Value:$81,900
76%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,432+0.7%
2024$3,410+5.0%
2023$3,248+2.9%
2022$3,155+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft988DeedBook 4276, Page 7267Recorded10/16/2025

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 1396, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1923