Skip to content

635 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block4814
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,000
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
24%
Improvement Value:$110,400
76%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+0.7%
2024$4,602+44.6%
2023$3,182+2.9%
2022$3,091+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,000DeedBook 4229, Page 5951

Property Sale

Sale
$88,500
Sq Ft1,000DeedBook 4224, Page 1693Recorded3/17/2022

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 2407, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1923