Skip to content

740 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block4905
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,500
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
20%
Improvement Value:$121,800
80%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+0.7%
2024$4,833+5.0%
2023$4,604+2.9%
2022$4,472+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,500DeedBook 4213, Page 3348Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,500DeedBook 4185, Page 6555Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$62,900
Sq Ft1,500DeedBook 4183, Page 5410Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$888

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 4178, Page 2548Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4018, Page 5686

Property Built

Built

Year Built: 1923