Skip to content

719 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$101,900
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block4906
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,256
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
20%
Improvement Value:$97,800
80%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,916+0.7%
2024$3,890+5.0%
2023$3,706+2.9%
2022$3,600+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 2830, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1915