Skip to content

817 Humbert StVineland, NJ 08360

Built 1996

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 13, 2012

Property Information

Block4907
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
26%
Improvement Value:$80,800
74%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,486+0.6%
2024$3,463+5.0%
2023$3,299+2.9%
2022$3,205+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4088, Page 6078

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4083, Page 1205

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2549, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1996