Skip to content

808 Catherine StVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Apr 6, 2001

Property Information

Block4907
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
18%
Improvement Value:$118,100
82%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+0.7%
2024$4,571+5.0%
2023$4,354+2.9%
2022$4,230+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2506, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1975