Skip to content

795 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block4908
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
27%
Improvement Value:$70,600
73%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+0.7%
2024$3,062+5.0%
2023$2,917+2.9%
2022$2,833+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2585, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1946