Skip to content

792 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block4908
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage694
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
27%
Improvement Value:$66,800
73%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+0.7%
2024$2,894+5.0%
2023$2,757+2.9%
2022$2,678+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2681, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1945