Skip to content

370 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block4909
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,164
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
28%
Improvement Value:$80,500
72%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,362+0.7%
2024$3,340+5.0%
2023$3,182+2.9%
2022$3,091+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 4197, Page 4201Recorded8/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1943