Skip to content

723 Humbert StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block4910
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage646
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
34%
Improvement Value:$50,800
66%
Total Assessment$76,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,433+0.7%
2024$2,417+5.0%
2023$2,302+2.9%
2022$2,236+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft646DeedBook 4263, Page 7831Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$66,500

From:

To:

Sq Ft646DeedBook 4174, Page 2870Recorded12/7/2018

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4005, Page 1992

Property Built

Built

Year Built: 1930