Skip to content

704 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block5001
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,948
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
22%
Improvement Value:$93,300
78%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,808+0.7%
2024$3,783+5.0%
2023$3,604+2.9%
2022$3,501+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4005, Page 5899

Property Built

Built

Year Built: 1915