Skip to content

17 Ewan TerVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block3117
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-S- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,947
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
17%
Improvement Value:$114,300
83%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+0.7%
2024$4,378+5.0%
2023$4,170+2.9%
2022$4,051+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2174, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1923