Skip to content

1011 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Jul 26, 2000

Property Information

Block5002
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
29%
Improvement Value:$65,900
71%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+0.7%
2024$2,935+5.0%
2023$2,796+2.9%
2022$2,716+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 2453, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1930