Skip to content

706 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1934

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block5002
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage720
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
24%
Improvement Value:$88,300
76%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431-6.2%
2024$3,656+5.0%
2023$3,483+2.9%
2022$3,384+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 4173, Page 7056Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1934