Skip to content

701 Yale TerVineland, NJ 08360

Built 1977
Church/Charitable

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block5005
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
12%
Improvement Value:$262,600
88%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$7,661+3.8%
2017$7,378+5.8%
2016$6,977+3.3%
2015$6,751-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 4124, Page 9133Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2391, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1977