Skip to content

716 Embassy TerVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Jun 20, 1997

Property Information

Block5005
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
20%
Improvement Value:$105,700
80%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,232+0.7%
2024$4,204+5.0%
2023$4,004+2.9%
2022$3,890+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2245, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1952