Skip to content

1077 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block5006
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1S-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
13%
Improvement Value:$218,700
87%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,970+0.7%
2024$7,917+5.0%
2023$7,542+2.9%
2022$7,326+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2051, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1958