Skip to content

596 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block5007
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,794
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
23%
Improvement Value:$135,100
77%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+0.7%
2024$5,535+5.0%
2023$5,273-1.8%
2022$5,368+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 4167, Page 7644Recorded6/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948