Skip to content

1028 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block5007
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,086
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
19%
Improvement Value:$115,900
81%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,556+0.7%
2024$4,526+5.0%
2023$4,312+2.9%
2022$4,189+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 4165, Page 3756Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 4159, Page 9064Recorded11/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900