Skip to content

719 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Date
Jul 30, 2068

Property Information

Block5007
Lot84
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,091
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
28%
Improvement Value:$72,800
72%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+0.7%
2024$3,179+5.0%
2023$3,028+2.9%
2022$2,942+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,091DeedBook 4169, Page 4277Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,091DeedBook 4115, Page 7737Recorded4/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953