Skip to content

705 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block5007
Lot89
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
22%
Improvement Value:$97,800
78%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,996+0.7%
2024$3,970+5.0%
2023$3,781+2.9%
2022$3,673+27.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,000
Sq Ft1,232DeedBook 4190, Page 5758Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,232DeedBook 4183, Page 9520Recorded8/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951