Skip to content

3814 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Oct 20, 1997

Property Information

Block501
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,152
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
28%
Improvement Value:$82,700
72%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,671+0.7%
2024$3,647+5.0%
2023$3,474+2.9%
2022$3,375+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 2264, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1947