Skip to content

491 Salem AveNewfield, NJ 08344

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1976

Property Information

Block501
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage940
Acreage6.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
31%
Improvement Value:$128,800
69%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+0.7%
2024$5,883+5.0%
2023$5,604+2.9%
2022$5,444+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1168, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1950