Skip to content

3740 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1961
Industrial

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block501
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage29,450
Acreage4.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,800
39%
Improvement Value:$481,200
61%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,313+0.7%
2024$25,146+5.0%
2023$23,953+2.9%
2022$23,270+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft29,450DeedBook 4205, Page 8741Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 4116, Page 7734Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2194, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1961