Skip to content

306 W Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block501
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,639
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
18%
Improvement Value:$121,800
82%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.7%
2024$4,684+5.0%
2023$4,462+2.9%
2022$4,335+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,639DeedBook 4230, Page 3580Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,639DeedBook 4186, Page 7689Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2532, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1956