Skip to content

510 W Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block501
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class5110
DescriptionMOBILE H0ME
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage420
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
83%
Improvement Value:$7,500
17%
Total Assessment$44,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,404+0.7%
2024$1,395+5.0%
2023$1,329+2.9%
2022$1,291+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 4110, Page 6635Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2833, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1910